Sono HSG postupak je koji se provodi kod žena koje su u postupku obrade neplodnosti, odnosno ne mogu zatrudnjeti dulje od godine dana. Ako su prethodni nalazi Papa testa, pregleda, ultrazvuka, hormona (LH, FSH, estradiol, progesteron, AMH) i cervikalnih briseva (Mycoplasma hominis/Ureaplasma urealyticum, bakteriološki aerobi, Chlamydia trachomatis) bili uredni, postupak se provodi 2 do 3 dana nakon završetka mjesečnice.
Sono HSG neinvazivni je i u potpunosti bezbolan postupak, koji traje svega petnaestak minuta. Blaga nelagoda može se javiti u određenim slučajevima. Za razliku od HSG pretrage koja se provodi putem rendgena, te koristi kontrastno sredstvo, Sono HSG koristi Echovist, kontrastno sredstvo koje nema apsolutno nikakve štetne učinke, te ne može doći do razvitka ikakvih nuspojava.
Sama pretraga traje petnaestak minuta, bezbolna je, ne zahtijeva posebnu pripremu, te se odmah istog dana možete vratiti obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
U nastavku slijedi iskustvo pacijentice koja je samoinicijativno odlučila podijeliti svoje iskustvo sa Sono HSG pretragom.
Koji je bio Vaš stav spram ove pretrage prije nego što je ona provedena?
Kako biste opisali svoje iskustvo Sono HSG pretrage?
Ono što je najbitnije, mjesec dana poslije, iznenadio me izostanak mjesečnice. Iskreno, nisam htjela ništa očekivati, ali kada je već prošlo tjedan dana, morala sam napraviti test i bio je pozitivan. Moj će sin uskoro navršiti dvije godine. Kako mi je dr Crvenković objasnio, u jajovodu mogu postojati nekakve sićušne priraslice, koje nisu vidljive normalnim ultrazvukom, a mogu spriječavati začeće jer blokiraju put jajnoj stanici. Uštrcavanjem kontrasta, moguće je da su te priraslice odstranjene, u onom trenutku kada sam osjetila blagu nelagodu.
Tako da bih svakako rekla da je moje iskustvo sa Sono HSG pretragom predivno.
Što biste savjetovali ženama koje ne mogu zatrudnijeti?
Za sve informacije oko Sono HSG pretrage, slobodno nas kontaktirajte telefonski, mailom, ili putem društvenih mreža.
Kao i uvijek,
Tu za Vas,
Vaša GynNova