Menstrualni ciklus i sport: utjecaj na rezultate žena
Olimpijske igre u Parizu 2024. su iza nas, a izvanredne hrvatske sportašice dale su sve od sebe kako bi postigle vrhunske rezultate. Dok slavimo njihova postignuća, osvrnut ćemo se na ključne aspekte intimnog zdravlja koji igraju bitnu ulogu u uspjehu žena na sportskom terenu.
GynNova donosi nekoliko savjeta za sve sportašice koji će olakšati pripremu treninga i razumijevanje tijela tijekom tjelesnih aktivnosti, u skladu s ciklusom.
Praćenje ciklusa za bolje razumijevanje ženskog tijela
Olimpijske igre su završile, ali ove teme su vječne. Naime, jeste li znale da menstrualni ciklus može značajno utjecati na performanse sportašica. Hormonalne promjene tijekom ciklusa mogu utjecati na energiju, izdržljivost i opću fizičku spremnost. Razumijevanje i praćenje menstrualnog ciklusa može pomoći u smanjenju rizika od ozljeda i poboljšanju ukupne izvedbe.
Faze menstrualnog ciklusa:
- Menstrualna faza (1-5 dana)
- Simptomi: Krvarenje, bolovi u donjem dijelu trbuha, umor.
- Utjecaj na performanse: Tijekom ove faze, mnoge sportašice mogu osjetiti smanjenu energiju i povećanu osjetljivost na bol. Intenzivni treninzi mogu biti teži zbog nelagode i umora.
- Savjeti: Fokusirajte se na laganije aktivnosti, poput joge i laganog kardio treninga, kako biste smanjili stres za tijelo.
- Folikularna faza (6-14 dana)
- Simptomi: Povećanje energije, poboljšano raspoloženje, povećana snaga.
- Utjecaj na performanse: Ova faza se smatra najboljom za vrhunske performanse. Povećanje estrogena potiče rast folikula u jajnicima i povećava energiju te snagu.
- Savjeti: Iskoristite ovu fazu za intenzivne treninge i natjecanja. Povećana energija i snaga omogućuju bolje rezultate i brži oporavak.
- Ovulacijska faza (oko 14. dana)
- Simptomi: Povećana tjelesna temperatura, visoka energija, mogućnost bolova u donjem dijelu trbuha.
- Utjecaj na performanse: Tijekom ovulacije, razine estrogena i luteinizirajućeg hormona su na vrhuncu, što može rezultirati vrhunskom izvedbom.
- Savjeti: Planirajte ključne treninge i natjecanja u ovom razdoblju kada su fizičke sposobnosti na vrhuncu.
- Lutealna faza (15-28 dana)
- Simptomi: Povećana razina progesterona, mogućnost promjena raspoloženja, zadržavanje vode.
- Utjecaj na performanse: Progesteron može izazvati osjećaj umora, nadutosti i smanjene energije. U kasnoj lutealnoj fazi, poznatoj i kao predmenstrualni sindrom (PMS), mnoge sportašice mogu osjetiti dodatnu nelagodu.
- Savjeti: Prilagodite intenzitet treninga kako biste izbjegli prekomjerno opterećenje. Fokusirajte se na tehničke i taktičke aspekte sporta umjesto na maksimalnu fizičku izvedbu.
Sportska izvedba tijekom menstruacije
Menstruacija kod nekih sportašica može predstavljati izazov, posebno tijekom intenzivnih natjecanja poput Olimpijskih igara. Bolovi, grčevi i nelagoda mogu utjecati na fokus i performanse. Međutim, uz pravilnu pripremu i podršku medicinskog tima, moguće je minimizirati ove tegobe. Hidratacija, pravilna prehrana i upotreba odgovarajućih proizvoda za menstrualnu higijenu ključni su faktori u postizanju sjajnih sportskih izvedbi tijekom mjesečnice.