Pregledi u trudnoći

Praćenje trudnoće je bazirano na trajanju trudnoće, koje se odredjuje prema prvom danu posljednje mjesečnice. Ukoliko menstruacijski ciklusi nisu redoviti trudnička (gestacijska) dob se odredjuje prema prema ultrazvučnom nalazu, koji je preporučljivo učiniti u prvom tromjesečju trudnoće.

U 7-8 tjednu trudnoće potrebno je učiniti prvi ginekološki pregled i uzeti obriske za citološku (PAPA) i mikrobiološku analizu (brisevi) vrata maternice. Uz to, ovo je idealno vrijeme za laboratorijsku analizu krvi i mokraće (kompletna krvna slika, jetreni i bubrežni enzimi, šećer u krvi, urin sediment). Mjere se i vrijednosti krvnog tlaka i težina trudnice. Odredjivanje krvne grupe i Rh antitijela je preporučljivo u slučaju da ih trudnica nije učinila dosada. Ultrazvučni pregled će nam pokazati radi li se o urednoj trudnoći u maternici, broju zametaka, vitalnosti ploda (srčanoj akciji) kao i kvantitavnoj analizi (mjerenju veličine) ploda.

Pregled u 12. tjednu trudnoće će nam, uz ginekološki pregled omogućiti i detekciju ranih genetskih poremećaja ploda (u rizičnih trudnica) – kombinirani (PAPP-A) test ili neki od neinvazivnih prenatalnih testova (HARMONY, NIFTY, TRANQUILITY…). Uz ultrazvučni pregled, kojim mjerimo duljinu ploda i nabor na vratu (nuhalni) ploda mjeri se i tjelesna težina trudnice kao i vrijednosti krvnog tlaka i proteina u mokraći.

16ti tjedan je vrijeme za slijedeći pregled u trudnoći. Uz ginekološki pregled mjere se i vrijednosti krvnog tlaka, proteina u mokraći kao i tjelesna težina trudnice. Ako je neophodno ovo je vrijeme za analizu plodne vode trudnice (amniocenteza).

U 20. tjednu trudnoće preporučljivo je, uz ginekološki pregled, učiniti i tzv ultrazvučni “anomaly” pregled, na kojem će iskusni ginekolog detaljno pregledati i anatomiju organa ploda.

Sa navršenih 24 tjedana trudnoće vrijeme je za rutinski ginekološki pregled i ponovno mjerenje tjelesne težine trudnice, vrijednosti krvnog tlaka kao i analizu mokraće.

28.tjedana trudnoće – uz prije navedeno ponovno se analiziraju krvna slika, test opterećenja glukozom (OGTT test) i mokraća trudnice.

U 32 tjednu trudnoće vrijeme je za rutinski pregled ginekologa, a poželjno je učiniti i ultrazvučni pregled (odredjivanje težine i rasta ploda).
Slijedeći pregledi su u kraćim intervalima. 35 tjedana vrijeme je za rutinski ginekološki pregled.

Sa 38 tjedana potrebno je uz ginekološki učiniti i ultrazvučni pregled. Na taj način ćemo uz procijenu težine i položaja ploda odrediti i sijelo i zrelost posteljice, analizirati količinu plodne vode. Ti podaci će nam uz ginekološku analizu stanja vrata maternice pomoći u procijeni termina poroda. To je vrijeme i za prvi kardiotokografski (CTG) pregled – analizu kucajeva srca ploda i eventualno postojanje trudova.

Nakon 38 tjedna trudnoće procjena je ginekologa/opstetričara u kojim vremenskim razmacima će pratiti trudnoću. Amnioskopija (vizualni pregled plodne vode) će pomoći u procijeni zrelosti ploda.

Uz pridržavanje ovog postupnika vjerovatnost da ćete na svijet iznijeti zdravo i donošeno dijete je velika.
Sretno.

Zanima Vas više? Pošaljite nam upit.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.