Ultrazvuk u trudnoći je pregled pri kojem koristimo ultrazvučne valove visokih frekvencija (> 20 000 Hz, nečujne ljudskom uhu) za prikaz razvoja ploda i reproduktivne organe majke.
Ultrazvuk (sonogram) omogućava praćenje rasta i razvoja ploda i detekciju eventualnih problema u razvoju. Uz standardni postoje i brojni napredni ultrazvučni pregledi – poput 3D i 4D ultrazvuka, kao i fetalna ehokardiografija (ultrazvučna evaluacija fetalnog srca).
Više je razloga za ultrazvučni pregled u trudnoći. U slučaju sumnje na razvojni problem ploda (na prethodnom ultrazvučnom ili nekom drugom pregledu) Vaš ginekolog može odrediti i češće ultrazvučno praćenje. Treba napomenuti da ultrazvuk nije štetan po majku ili plod. Ultrazvuk je koristan i iz nemedicinskih razloga, npr. odredjivanje spola ili želje roditelja za slikom/video zapisom djeteta tijekom trudnoće.
Tijekom prvog tromjesečja trudnoće (prvih 12 tjedana) ultrazvukom ćemo:
Tijekom drugog i trećeg tromjesečja trudnoće ultrazvučni pregled će nam omogućiti da:
Vrste ultrazvučnog pregleda:
3-D (dimenzionalni) ultrazvuk – omogućava mjerenje širine, visine i dubine ploda i Vaših zdjeličnih organa. Ovaj pregled zahtijeva posebnu ultrazvučnu sondu i znanje/iskustvo liječnika.
4-D (dimenzionalni) ultrazvuk – zovemo ga i dinamični 3-D ultrzavuk jer uz opisane mjerenja omogućava i prikaz ploda u pokretu. Na taj način prikaz lica ploda je kvalitetniji (a samim time i patologije, npr. rascjep nepca) kao i ekstremiteta (hondrodisplazije kostiju)
Ehokardiografija – ultrazvučni pregled srca ploda. Postoje li sumnja na srčanu malformaciju ploda ovim ultrazvučnim prikazom dijagnoza je preciznija. Mjere se veličina, oblik, strukture i funkcionalnost srca ploda.
Zaključno, ultrazvuk je u posljednjih 30 godina doprinio kvalitenijoj, ranijoj i općenito boljoj dijagnostici razvoja i rasta ploda. Samim time postao je neizostavni dio ginekološkog pregleda trudnice, a razvoj ultrazvučne tehnologije obećava daljnji napredak u tom smislu.